Rok 2010 rozpoczął się dla Stowarzyszenia dość niefortunnie. Z powodu "nagłej zmiany warunków atmosferycznych zamarzł układ hydrauliczno-ściekowy", co skutkowało niemożnością prowadzenia ‘JazzClubGalerii’ przez ponad miesiąc. ‘Incydent’ oraz związane z nim kłopoty finansowe okazały się o tyle ważne, że unaoczniły jak nieodzownym dla Stowarzyszenia jest stały przychód, który umożliwia utrzymywanie budynku. W związku z powyższym prowadzenie kawiarenki, jako źródła jedynego dochodu, stało się priorytetowym zadaniem w pierwszym półroczu w celu spłacenia zobowiązań z roku 2009 oraz tych powstałych z początkiem roku 2010. Stopniowa spłata była możliwa jedynie dzięki zmniejszeniu liczby pracowników (do jednego) oraz drastycznej redukcji dni oraz godzin otwarcia klubu. Powyższe doświadczenia skłoniły zarząd stowarzyszenia do zmiany modelu prowadzenia kawiarni, tj. wynajem pomieszczeń barowych prywatnemu przedsiębiorcy z początkiem roku 2011.
Pomimo nieposiadania wystarczających środków finansowych, ale przy bardzo dużym wsparciu sympatyków stowarzyszenia oraz samych artystów udało się zorganizować następujące wydarzenia artystyczne:
- kwiecień 2010r. – wernisaż wystawy ’11 faz księżyca’ Żenia z Odessy – Ukraina
- maj 2010r. – wernisaż wystawy ‘ rysunki FeeBee – Magdalena Zięba
- 03.maj 2010 r. - koncert Lady Katee i Abssys Art.’
- lipiec 2010r. – wernisaż wystawy ‘Adam Kiełb ‘Wenecja II/ Martwe Natury’’
- 18 sierpień 2010 r. – koncert zespołu ‘Organoleptic’
- 18 wrzesień 2010r. – koncert ‘Czesław Śpiewa – solo act’
- październik – grudzień 2010r. - wernisaż wystawy pocztówki autorskiej z kolekcji Stowarzyszenie VOLANS z Krakowa pt. ‘współczesna sztuka w 1000 sztuk’
Począwszy od drugiej połowy 2010 roku stowarzyszenie realizowało swoje zadania głównie dzięki środkom pozyskanym z następujących funduszy:
- Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO),
- program Grundtvig -"Uczenie się przez całe życie"
- oraz z grantu Urzędu Miejskiego.
Pomoc finansową wniósł również ROTARY CLUB Giżycko w formie sponsoringu. Pozostała część to wkład własny stowarzyszenia.
Projekt ‘Spotkania z kulturą w Małej Galerii’ dofinansowany w ramach Grantu Urzędu Miasta Giżycko w wysokości 3000zł oraz wkładu wolontariackiego samych artystów:.
- 12-14 marzec 2010r.: impreza równoległa towarzysząca ‘Weekendowi z młodym kinem niemieckim w Giżycku’ w ramach cyklicznej imprezy ‘niemieckie niuanse – deutsche details’, która już po raz 10 została zorganizowany przez Instytut für Auslandbeziehungen e.V.
W ramach imprezy odbyło się:
12. marzec 2010 r. – przegląd filmów krótkometrażowych: (- ‘Alemanya’, Niemcy 2002, reż. Savaş15min.; - ‘Fuck the Pigs’, Niemcy 1998, reż. Carolin Otterbach, 6min.; - ‘Ambasada amerykańska’, Niemcy 2003, reż. David Sieveking, 10min.; - ‘Mickey i Maria’, Niemcy 2006, reż. Steffen Reuter, 10min.; - ‘Remember!’, Niemcy 2004, reż. Dagmar Seume, 11 min.;- ‚Kot z Altony‘, Niemcy 2002, reż. Wolfgang Dinslage, 29min.)
13. marzec 2010 r. – koncert formacji muzyki eksperymentalnej ‘Yann Keller’ z Berlina
14. marzec 2010 r. – wernisaż antywystawy Gabba Reifenstihl – Niemcy
16 lipiec 2010 r. – koncert formacji ‘Radio Samsara’ [Gwidon Cybulski; Rufus]
02 wrzesień 2010 r. – koncert zespołu ‘Mitch&Mitch with Igor Krutogolov z Izraela’ w holu głównym dworca w Giżycku.
Projekt o nazwie ‘Wspolnota Mazurska - NGO jako aktywna wspólnota lokalna’ dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich o całkowitej wartości 70 187,24 PLN, z czego 61 008,06 PLN (co stanowi 86,92% wartości projektu) to wkład Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Celem głównym projektu było kształtowanie i umacnianie tożsamości kulturowej mieszkańców naszego regionu poprzez identyfikację lokalne i regionalne, a zostało zrealizowane poprzez cztery działania:
Działanie 1. opracowanie portalu internetowego wspolnotamazurska.org,
W ramach działania 1. została stworzona nowoczesna witryna internetowa www.wspolnotamazurska.org, gdzie zostały opublikowane m.in. wybrane pozycje MASOVII, Tom I – V, które były wydane w latach 90 przez funkcjonujące wówczas przy Stowarzyszeniu Archiwum Mazurskie. Idea portalu wspolnotamazurska.org to stworzenie płaszczyzny prezentacji dziedzictwa kulturowego Mazur, jak również aktywności dokonujących się obecnie w szeroko rozumianej sferze kulturowej w naszym regionie. Na zamieszczenie pozostałych tomów MASOVII nie otrzymaliśmy pozwolenia od obecnego wydawcy.
Zakładany początkowo wrześniowy termin uruchomienia portalu internetowego został przesunięty na grudzień 2010r. z przyczyn niezależnych od stowarzyszenia a związanych z problemami w znalezieniu informatyka/webmastera, który podjąłby się realizacji ‘dzieła’ w okresie wyznaczonym przez ramy czasowe projektu.
Działanie 2. Realizacja konkursu fotograficznego ‘Giżycko – takie moje miasto jest…” oraz wystawy pokonkursowej w galerii ‘Stacja’ w holu głównym dworca kolejowego w Giżycku
Konkurs fotograficzny „Giżycko – takie moje miasto jest…” miał na celu artystyczne uaktywnienie mieszkańców Giżycka - zwłaszcza młodszych pokoleń - poprzez zachęcenie ich do głębszego poznania i fotograficznego utrwalenia miasta, jego historii, ale przede wszystkim teraźniejszości; ludzi i ich codziennego bytowania. Uwrażliwienie na to, co się w mieście dzieje, na zmiany i tradycje w aspekcie społecznym oraz kulturowym, a tym samym szerszą wrażliwość i otwartość na zjawiska związane z tożsamością kulturową regionu, to podstawowe założenia konkursu.
Szczegóły realizacji:
W czerwcu 2010r. został opracowany regulamin konkursu oraz poczyniono przygotowania do ogłoszenia i realizacji konkursu. Zgłoszenia udziału w konkursie przyjmowano do 30. września 2010r. Obrady komisji konkursowej odbyły się w dniach 02.-09. październik 2010r., podczas których wyłoniono laureatów konkursu fotograficznego. W drugim i trzecim tygodniu października 2010r. przygotowano wystawę pokonkursową, tj. zostały opracowane projekty graficzne plansz, folderu.
Ogłoszenie wyników konkursu oraz przyznanie nagród odbyło się podczas wernisażu wystawy pokonkursowej’. Wszystkim uczestnikom konkursu wręczono foldery wystawowe oraz podziękowania za udział w konkursie. Na wernisaż przybyło około 70 osób, ponadto z uwagi na miejsce ekspozycji prac konkursowych, tj. w galerii ‘Stacja’ – hol główny dworca PKP w Giżycku wystawę obejrzało szacunkowo ponad 1000 osób.
Działanie 3. Kontynuacja funkcjonowania ‘Pracowni Refleksji Społecznej’, inicjatywy mającej na celu przeprowadzenie debat obywatelskich poruszających aktualne problemy regionu Mazur.
Poruszono dwa wątki. Pierwsza debata odbyła się w październiku zatytułowana "Giżycko - Lötzen 400 lat, a może mniej... więcej?, druga pt. Turystyka - główny czy poboczny czynnik rozwoju Giżycka? odbyła się w grudniu.
Działanie 4. Organizacje koncertów rodzimych artystów, mających na celu promocje ich działalności twórczej.
Pierwszy koncert formacji ‘Mitch&Mitch with Igor Krutogolov’, został poprzedzony koncertem Antoniego Waraksy – młodego artysty naszego Regionu. Koncet odbył się w dniu 02. września 2010r. i był jedynym w swoim rodzaju koncertem zorganizowanym w galerii ‘Stacja’ w holu głównym dworca kolejowego w Giżycku, któremu dodatkowo towarzyszyło przedstawienie świetlne zaprezentowane przez Pitera Rampazzo, artysty z Berlina. Przedsięwzięcie zostało wsparte finansowo przez Giżycki Rotary Club sumą 500zł. W koncercie udział wzięło około 100 osób.
W ramach Zaduszek jazzowo-poetyckich w siedzibie stowarzyszenia w dniu 13. listopada 2010r. odbył się 2. Koncert ‘Marek Gałązka śpiewa piosenki Edwarda Stachury’. Liczba odbiorców ok. 60 osób.
29. grudnia 2010r. zorganizowano koncert ‘ Bolesław Leśmian w wykonaniu Katarzyny i Zygmunta Waraksy’, w którym wzięło udział ok. 50 osób. Koncert towarzyszył imprezie kończącej pracę JazzClubGalerii pod egidą Stowarzyszenia.
W ramach projektu pozyskano sprzęt nagłaśniający o wartości 5000zł oraz laptop o wartości 2500zł.
Projekt partnerski “DIY - Do IT Yourself! Self Empowerment through Skill Sharing!” czyli ‘Zrób to sam - Upodmiotowienie poprzez wymianę umiejętności” finansowany w 100% z środków Komisji Europejskiej w ramach programu GRUNDTVIG 2010-2012 ‘Uczenie się przez całe życie’ o wartości 18tys. euro.
Partnerami projektu jest 9 organizacji pozarządowych z 7 krajów Europy: z Irlandii, Anglii, Estonii, Niemiec, Polski, Czech oraz Słowacji.:
1) Unter Druck e.V Kultur von der Strasse e.V. – Berlin (Niemcy), www.unter-druck.de, www.czentrifuga.de
2) ACADEMIA GUSTVIANA SELTS – Paernau (Estonia), WWW.NONGRATA.EE
3) Stowarzyszenie Wspolnota Mazurska – Gizycko (Polska), www.wspolnotamazurska.org
4) Motorschiff Stubnitz e.V. – Rostock (Niemcy), www.stubnitz.com
5) Kulturpark 3000 e.V. - Bad Salzuflen (Niemcy),
6) D.I.V.O Institut o.s. – Kolin (Czechy), www.divoinstitute.org
7) Občanské sdružení Fléda – Brno (Czechy), www.os.fleda.cz
8) SLAM - organizačná jednotka občianskeho združenia "Fléda" – Turany (Słowacja)?
9) ARCHWAY STUDIOS – Dublin (Irlandia), www.archwaystudiodub.com
10) FAIRTUNES PLC – Londyn (Anglia), www.fairtunes.org
Nieformalnym współorganizatorem ze strony polskiej jest WiatrakArt Grądzkie. Projekt koncentruje się na sztuce jako narzędziu przemian społecznych oraz jako płaszczyźnie wymiany wiedzy. Zgodnie z założeniami projektu partnerzy spotykają się po kolei w siedzibie organizacji każdego z partnerów, aby zapoznać się ze specyfiką jego działań oraz by wymieniać się doświadczeniami w pracy na rzecz swojej społeczności lokalnej. Spotkaniom towarzyszy przygotowany przez organizację goszczącą program warsztatowo-artystyczny, którego celem jest zaprezentowanie dorobku organizacji szerszej publiczności, a tym samym stworzeniu sieci kontaktów, które mogą owocować organizacją wspólnych wydarzeń kulturalnych.
Pierwsze spotkanie partnerów odbyło się w dniach 23-26. wrzesień 2010r. w Berlinie. Organizacją goszczącą było stowarzyszenie Czentrifuga.de
Fotoralacja: http://foto.obin.org/grundtwig-berlin
W dniach 04-07. styczeń 2011r. spotkaliśmy się ponownie w Hamburgu. Tym razem organizatorem spotkania było stowarzyszenie stubnitz.de
Fotorelacja: http://foto.obin.org/album61
W ramach projektu rozpoczęto także kurs języka angielskiego w zakresie podstawowym i rozszerzonym.
Zakupiono również projektor oraz kamerę cyfrową.
Latem spotykamy się w Giżycku... szczegóły niebawem.
Cmentarz ewangelicki przy ul. Warszawskiej
W lutym 2010r. Stowarzyszenie "Wspólnota Mazurska" wystosowało do Burmistrza Miasta Giżycka list otwarty w sprawie projektu modernizacji terenu parkowego po starym cmentarzu ewangelickim. List został podpisany również przez Stowarzyszenie Na Rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur "Sadyba" z Kadzidłowa oraz pastora giżyckiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej - z upoważnienia Rady Parafialnej. W liście wnioskowaliśmy o:
Prowadzony lobbing oraz pertraktacje z władzami miasta doprowadziły do znacznego ograniczenia planowanej wycinki drzew oraz wyrażenia obietnicy przez władze miasta dotyczącej odpowiedniego upamiętnienia osób spoczywających na parkowej części cmentarza.
Kaliningrad
W ramach zakończenia projektu ‘Wystawa ‘Fotograf przyjechał’, promującej historie regionu Wielkich Jezior Mazurskich w Kaliningradzie 2009/2010’ dofinansowanego w roku 2009 ze środków Urzędu Marszałkowskiego delegacja Wspólnoty Mazurskiej wybrała się w czerwcu 2010r. do Kaliningradu. Wyjazd służył podtrzymywaniu kontaktów z zaprzyjaźnionym Klubem Artystów Fotografików Rosji oraz muzeami ‘Brama Frynlandzka’ i Muzeum Historii i Sztuki w Kaliningradzie.
Aleja Giżycko-Antonowo-Pierkunowo
Zainicjowana w roku 2008 akcja pt. „Ratujmy mazurskie aleje”, która w roku 2009 znalazła swoją kontynuacje w wymianie korespondencji w postaci drażliwych zapytań oraz protestów z Zarządem Dróg Powiatowych oraz z Zarządem Dróg Wojewódzkich, podmiotów odpowiedzialnych z wycinkę drzew przydrożnych, prowadziliśmy również w roku 2010. Zaangażowaliśmy się czynnie w ochronę Aleji Przydrożnej wzdłuż drogi powiatowej Giżycko-Pierkunowo, którajest historycznie wpisana w istniejące niegdyś dobra rycerskie, a później książęcy folwark - Pierkunowo. Był to dwór, z którego zachowały się zabudowania gospodarcze i część założenia parkowego. Aleja Pierkunowska była historycznym szlakiem wiodącym na Półwysep Królewski Róg (skąd łodziami dopływało się do pałacu w Sztynorcie), z której korzystali królowie pruscy odwiedzający w połowie XIX wieku Giżycko (opisane w „Kronice gminy leckiej [giżyckiej] z 1910 r., autorstwa Paula Trinckera). Dewastacja alei (planowana inwestycja zakładała wycięcie 180 drzew, stanowiących prawą część szpaleru)] zmieniłaby zupełnie historyczny kształt tego miejsca. Aleja stanowi trasę, którą należałoby objąć nie tylko ochroną krajobrazową, ale wręcz historyczną. Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Olsztynie wytypował wspomnianą aleję do objęcia ochroną, jako ważny element krajobrazu kulturowego regionu.
Protest wystosowany w październiku 2010 przez Wspólnotę Mazurską wspólnie ze Stowarzyszeniem Sadyba, Stowarzyszeniem Volans oraz grupą nieformalną ‘Mazurska Inicjatywa Obywatelska’ przeciwko wydaniu pozwolenia przez Regionalną Dyrekcje Ochrony Środowiska w Olsztynie skutkował wstrzymaniem zleconej już wycince drzew przy drodze powiatowej N1805 Giżycko – Pierkunowo. Akcja doprowadziła do bieżących konsultacji społecznych, które można postrzegać, jako znaczący krok w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.
Obszar działań krajoznawczo-turystycznych w roku 2010:
SWM KRAJOZNAWSTWO.2010 |
|||
1. |
ŚCIBORKI |
03.01.2010 |
Odwiedziny w Republice Ściborskiej u Państwa Morsztynów. Wystawa – muzeum kultury Indian Ameryki Północnej. Psi zaprzęg. |
2. |
ZIMA 2010 |
Weekendowe wycieczki do lasów w okolicy Giżycka, kuligi, ogniska. |
|
3. |
EUROMAJÓWKA '2010 |
02.05.2010 |
Spływ - dalszy ciąg Szlaku Kajki ze wsi Klusy do wsi Ostrów nad Jeziorem Orzysz. Bardzo łatwy szlak do przepłynięcia dla każdego. Po drodze wizyta w muzeum poety Michała Kajki we wsi Ogródek nad Jeziorem Krakszty. We wsi Ostrów znajduje się ferma strusi afrykańskich – można kupić jaja. Piesza wycieczka na dobrze zachowane grodzisko pruskie. |
4. |
SAPINA |
23.05.2010 |
Spływ szlakiem Sapiny od wsi Żywki do Jeziora Kruklin. Trasa ok. 5 km bardzo ciężka do przepłynięcia z powodu licznych powalonych drzew i krzaków. Po drodze zarastające Jezioro Czarne. |
5. |
WYDMINIANKA |
05.06.2010 |
Spływ strugą wypływającą z Jeziora Wydminy i prowadzącą do rzeczki Gawliczanki. Trasa spływu zaczyna się w Wydminach i kończy w Starych Juchach. |
6. |
WYCIECZKA DO OBWODU KALININGRADZKIEGO |
19.-23.06.2010 |
Wycieczka do Obwodu Kaliningradzkiego: Dom Polonii w Oziersku, zamek krzyżacki w okolicy Czerniachowska, Kanał Mazurski i śluza w miejscowości Drużba, miasteczko Gwardiejsk, miasto Kaliningrad i zabytki starego Koenigserga, wycieczka na Mierzeję Kurońską. |
7. |
JEZ. WYDMINY |
31.07.2010 |
Spłw kajakowy wzdłuż Jeziora Wydmińskiego – ok. 8 km. |
8. |
POJEZIERZE EŁCKIE |
17.10.2010 |
Wycieczka w okolice Ełku. Po drodze w Starych Juchach nowowybudowana wieża widokowa. Miasto Ełk, Tatarski Las, Jezioro Rajgrodzkie, zabytkowy słup graniczny w okolicy wsi Prostki, kolejka wąskotorowa w Sypitkach, rzeka Lega. |
9. |
JEZIORO OŚWIN |
24.10.2010 |
Wycieczka do Rezerwatu Przyrody Jezioro Siedmiu Wysp. |
Reasumując: ‘Nie mam pojęcia jak udało się to wszystko zrealizować’
Stowarzyszenie Wspólnota Mazurska![]() Projekt Współfinansowany z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich |
|