W sobotę, 13.11.2010r. o godz. 19:00 zapraszamy do JazzClubGaleria, przy Warszawskiej 17 na koncert Marka Gałązki promujący jego najnowszą płytę: „Ballady Edwarda Stachury śpiewa Marek Gałązka”, która ukazała się maju tego roku.
Piosenki wędrującego
Niedawno ukazała się najnowsza płyta Marka Gałązki zatytułowana: „Ballady Edwarda Stachury śpiewa Marek Gałązka”. Choć tytuł jest niezwykle prosty, obiegowa nazwa wydawnictwa to „trójpak”, ponieważ materiał składa się z 3 niezwykłych płyt i jest podsumowaniem artystycznej wypowiedzi. Przekaz ten to doskonałe odtworzenie twórczości Steda. W tych piosenkach, w tym ułożeniu oraz koncertowym zaśpiewaniu ujawnia się cały talent liryczny i dramatyczny Stachury. Dodatkowym atutem jest niewątpliwie charyzmatyczny głos Marka Gałązki, który swoim wykonaniem nadaje nieco nieokrzesany ton.
Kiedyś palmę pierwszeństwa mocno dzierżył Krzysztof Myszkowski, lider Starego Dobrego Małżeństwa. Jednakże wielopłytowa aura „sielankowo-liryczna” utworów Steda pozwoliła zaszufladkować twórczość grupy do takiej właśnie melodyki. Chociaż Stachura był śpiewany przez wiele osób, nigdy przedtem nie doczekał się tak ciekawej artystycznie interpretacji.
Pierwsza płyta z „trójpaka” to legendarny, solowy koncert w Teatrze Adekwatnym
w Warszawie w dniu 24.06.1985 r. Krótkie liryczne ballady. Surowość i forma. Żadnego „wydziwiania”. 2 płyta to ostatni zapis DVD koncertu z grupą „po drodze”. Prawie 40 minut
i 13 piosenek. Coś innego, coś racjonalnego. 3 płyta, najdłuższa czasowo to Autor z grupami „po drodze” i „zespołem”. Bardzo ważna inspiracją tegoż wydawnictwa jest dołączona książeczka. Są w niej cytaty z książek Stachury, zdjęcia. Kontemplacja słowa, muzyki
i obrazu daje nam bardzo indywidualny obraz Stachury, a także Gałązki, który poprzez rzetelne i artystyczne przekazywanie wartości pokazuje coś jeszcze…
Życiopisanie Steda było bardzo nietypowe. Wydany „trójpak” jest zatem wielkim hołdem poświęconym Stachurze, podsumowany zdaniem: „To wielka rzecz Sted, być z Tobą
w drodze.”
Najbardziej ekspresyjne i motywacyjne są utwory „Ach kiedy ruszą dla mnie dni”, „Zobaczysz”, „Smutno”, „Zabraknie ci psa/ Piosenka dla zapowietrzonego”. Piosenki te, nagrane w studio Tymona Tymańskiego są dowodem na to, że poezja śpiewana nie musi być nudna i melancholijna. Wraz z bardzo odważnym widzeniem świata - jaki miał Edward Stachura – można fantazyjnie, odważnie i rockowo zagrać i zaśpiewać. To „owo” nieokrzesanie najbardziej ujmuje.
Ujmując twórczość Edwarda Stachury, można napisać długi materiał o problematyce śmierci, filozofii drogi czy ekspresyjności piosenek. W tym temacie – wiele już napisano, wiele powiedziano. Jednakże nie chcę mieszać literatury o dokonaniach Stachury, tylko stwierdzić jak bardzo rzetelnie można oddać tą twórczość poprzez muzykę, śpiew, słowo
a także obraz. Są możliwości niewyczerpalne. Najważniejszym aspektem tej płyty, nie jest przerost formy nad treścią, tylko fantastyczne potraktowanie tematu. Mam tylko nadzieję, że to nie ostatni – tak ważny – symbol związany z Twórczością Steda."
Piotr Goszczycki
Marek Gałązka: „Ballady Edwarda Stachury śpiewa Marek Gałązka”; Wyd: Accord song.
Marek Gałązka
(ur. 17 II 1954 w Szczecinie)
Poeta, kompozytor, gitarzysta, jeden z największych popularyzatorów twórczości Edwarda Stachury, świetny interpretator i wykonawca piosenek do jego wierszy (już na studiach zaczął wykonywać przy akompaniamencie gitary akustycznej wiersze Stachury).
Absolwent pedagogiki w zakresie pracy kulturalno – oświatowej Uniwersytetu Wrocławskiego (1978).
Instruktor teatralny w Oleckim Ośrodku Kultury (1979-84), gdzie założył Teatr AGT (debiutujący w marcu 79 spektaklem „Wędrowanie” według poezji Stachury).
Założyciel grupy balladowej Po Drodze (październik 80), której nazwa nawiązywała do nieustającej wędrówki człowieka w poszukiwaniu siebie i swego miejsca. Już miesiąc później zespół wystąpił na „Jesieni z Bluesem” w Białymstoku u boku Martyny Jakubowicz i Stanisława Sojki, a w 1981 zdobył nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za „wartościowy debiut” podczas Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy poezję” w Olsztynie. Po Drodze zaczęło grać koncerty w całej Polsce, a po prezentacji w TVP pojawiły się propozycje nagrania płyty. Jednak stan wojenny pokrzyżował plany i zespół przestał istnieć w 1983. Marek reaktywował Po Drodze w 1993. W następnych latach grupa koncertowała nie tylko w całej Polsce (m.in. w Olsztynie podczas Spotkaniach „Śpiewajmy Poezję”, 93), ale również poza granicami (m.in. w Londynie, Hamburgu, Kownie, Budapeszcie, Sofii, Grenoble). Zespół nagrał płytę „Marek Gałązka i grupa Po Drodze” (2000) i w 2001 rozwiązał się.
Od 2001 roku występuje z zespołem, którego trzon stanowią muzycy formacji Tymona Tymańskiego „Transistors”, a wiodącą rolę odgrywają w nim jego dwaj synowie: Marcin i Filip.
Prowadził Akademicki Ośrodek Teatralny na Uniwersytecie Gdańskim (1984–86). Od 1994 współtworzył (będąc jednocześnie Dyrektorem Artystyczno – Programowym) Przystanku Olecko. Od 2004 do 2008 był Dyrektorem Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku.
Obecnie prowadzi własną agencję artystyczną i ściśle współpracuje z Państwową Galerią Sztuki w Sopocie przygotowując koncepcję interdyscyplinarną dla PGS, która oczekuję nowoczesnej siedziby. Jest twórcą wydarzenia artystycznego SOPOT BARDS MEETING, które miało miejsce w 2008 w Operze Leśnej i jest kontynuowane.
Występował w warszawskim Teatrze Adekwatnym w spektaklu „Za życie zuchwałe” wg Edwarda Stachury (1982-85) oraz szczecińskim Teatrze Współczesnym w 1983 w spektaklu „List do pozostałych” wg Edwarda Stachury, a z okazji 20 rocznicy śmierci poety zorganizował projekt „20 lat później, czyli spotkania z Edwardem Stachurą w mieście O.”. . Ma na swoim koncie wiele programów telewizyjnych i radiowych.
Laureat nagród:
- Wojewody Suwalskiego „za odwagę w myśleniu i działaniu” (1984)
- Wawrzyn tygodnika społeczno-kulturalnego „Radar” (1984)
- Animatora Kultury przyznaną przez Ministra Kultury i Sztuki (2000)
- Medal Gloria Artis przyznany przez Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego ( 2007)
Ma na swoim koncie płyty i kasety:
„Ballady Edwarda Stachury śpiewa Marek Gałązka” (MC 1985)
„Po Drodze Marek Gałązka śpiewa piosenki Edwarda Stachury” (MC 1988)
„Po Drodze” (MC 1989)
„Po Drodze Olecko” (MC 1994)
„Po Drodze Złota Płyta” (CD 1999)
„Marek Gałązka” (CD 1999)
„Marek Gałązka i grupa Po Drodze” (CD 2000)
„21” (CD 2002)
„Po Drodze Przystanek Olecko” (CD 2003)
„Tu stacja Sopot” (CD 2006)
„Ballady Edwarda Stachury śpiewa Marek Gałązka” 2CD i DVD 2010
Stowarzyszenie Wspólnota Mazurska![]() Projekt Współfinansowany z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich |
|